четвъртък, 15 септември 2011 г.

Набъбват сметищата в Кърджали. Чия е грижата?

Лятото и есента са време за ремонти. Затова често виждаме камари строителни отпадъци, струпани до контейнерите за боклук. Такъв е случаят пред хранителния магазин „Тони” и пред блок №9 в квартал „Веселчане” в Кърджали. Счупените тоалетни чинии, старата мазилка, разпръснатата вар по пътното платното и тухли възмущават хората. Отпадъците стоят вече два месеца там, но никой не предприема нищо.
Редът за ликвидирането на строителните отпадъци е свързан с наемането на специализирана фирма за тяхното извозване, съгласно чл.11 от Наредбата за отпадъците на територията на община Кърджали. Определено ”Такса смет” не включва грижата за тях и да ги извозят извън града, задължението е на гражданите.
От една страна хората, предприели солидни ремонти на жилищата си, наистина трябва да се замислят как да извозят своите боклуци, но от друга страна този ред или по-точно неспазването му води до образуването на нерегламентирани сметища. На нашенеца му идва по-лесно или скришом да ги стовари до контейнера или да ги натовари на личния си автомобил и да ги стовари пак анонимно на някое безлюдно място извън града. Виждали сте камарите край пътищата, а и по гори и поляни. В изобилие са.
Само, че точно срещу този начин се борят в ЕС. Формирането на нови нерегламентирани сметища е възможно най-лошият вариант.
В общинската наредба чл.4 и чл.5 определят как да се разпореждаме с нашите отпадъци. Гражданите и фирмите не трябва смесват сметта в контейнерите. Вече има контейнери за хартия, стъкло, метал и общи битови отпадъци, които са боядисани в различен цвят, а освен това са и надписани. .Забранява сеподпалването на контейнерите, което е честа практика в Кърджали. Забранено е и изхвърлянето на жар в тях.
В чл.16 от наредбата е предвидено да не се допуска попадането на отпадъци вън от кошчетата за боклук и контейнерите, което води до замърсяването на тротоари и пътни платна. На санкции подлежат и граждани, които изхвърлят своите боклуци направо от прозорците или през балконите. Нарушаването на този ред е свързано със солидни глоби както за физически, така и за юридически лица. За гражданите санкциите са от 100 до 5 000лв. За фирмите са по-големи размери - от 500 до 50 000лв.
Дали обаче от общината е направено достатъчно, за да се разясни на хората какви са техните задължения, свързани с чистотата. Желателно е да има повече информация, предоставена под формата на табели, осведомителни листовки и публикации. Тази дейност е включена в наредбата като задължение на общинската администрация, но очевидно се изпълнява в недостатъчна степен.
Редно е местата за строителни отпадъци да бъдат посочени и отбелязани така, че гражданите и фирмите да го направят, без да понесат санкции и без да сформират нови нерегламентирани сметища. Хубаво е да има програми, в които общината да ангажира повече трайно безработни за почистване и озеленяване на Кърджали и другите селища на общината.
Приветстваме и инициативата „Да почистим България за един ден”, но за това е необходимо да бъде предоставена повече информация за това как да се разпореждаме със собствените си отпадъци. Очевидно ни куца взаимното разбиране – на нас, гражданите, с тези, които избираме да ни управляват.


Димитър ПЕТКОВ
Снимка: авторът

2 коментара:

Анонимен каза...

нищо не е разяснено на хората.като правят ремонт не знаят къде да изхвърлят строителните отпадъци , а пък и как няма да ги изхвърлят скришом като за извозването на отпадъците фирма Титан иска сумата от 40лв и ги извозват 2 седмици след като си платил за услугата.Безобразие!

Анонимен каза...

Hasane, tezi kamani sa za tvoyata gradina,moje bi za da ulesnyat Gospodin Dogan pri izbora za Karjali.A moje bi sa porachkovi pisaniya.Ama,trudni vremeni chovek shte si otmetne tasmata.

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!