неделя, 24 октомври 2010 г.

Защо Турция ни трябва в ЕС

Искате ли да станете особено популярен в интернет? Направете форум или кауза във Facebook срещу Турция, турците, турския език, Турция в ЕС... Ще се изненадате от огромния брой последователи, които ще привлечете. И затова не се изненадахте от все по-настойчивите и шумни предложения за провеждане на референдум За и Против присъединяването на Турция към Европейския съюз. А той е излишен.
Приемането на Турция в Европейския съюз е полезно за България, за целия Европейски съюз и за един дори по-широк регион. И това, че една голяма група хора мисли обратното, изобщо не е гаранция, че това е разумната позиция. Присъединяването на Турция към Европейския съюз ще донесе много повече инвестиции в България, ще създаде нови възможности за българския бизнес, ще добави още един двигател на растежа в съюза. В същото време някои бизнеси за краткo ще бъдат притиснати от конкуренцията. Извън числата - България ще има демократична и свободна държава за съсед, а Европейският съюз ще се отърси от имиджа си на ксенофобски клуб, запазен само за християни.
Рецепта срещу кризата
"Влезе ли Турция в ЕС, инвестициите в България ще се увеличат 10 пъти, дори 100 пъти", прогнозира главният оперативен директор на Smart Group Халил Демирдаг. От 14 години той развива различни бизнеси в България и партнира с фирми от целия регион. Оптимизмът му е споделян и от икономиста Красен Станчев от KC2 LTD, според когото възможностите за инвестиции и дългосрочен растеж са сигурни и очевидни, защото икономиките на двете страни са силно свързани. "Освен това България ще спести бюджетни средства от опазване на външната митница и граница на съюза", допълва Станчев.
Един конкретен проект показва посоката, в която може да се развие бизнес партньорството между български и турски компании. Smart Group вече изгражда логистичен център, чиято цел е да привлече турски фирми да изберат София като свое представителство за Балканите. "Оттук с помощта на транспорта за няколко часа стоките ще стигат до 72-милионен пазар. България вече няма да е малък пазар от 8 милиона, а център на много по-голям пазар," планира Халил Демирдаг. Неговата рецепта звучи така: Ако България иска да излезе от кризата, просто трябва да премахне визите за турските бизнесмени.
Не всичко е пари все пак
Преговорите на Турция с Европейския съюз са полезният натиск, с чиято помощ страната може да стане по-демократична и по-свободна. Ограничаването на властта на военните и стъпките към гарантиране правата на малцинствата и свободата на словото са безспорно добри новини за Турция. Тя обаче нямаше да тръгне по този път, ако не беше принудена от Европа. Ключовите проблеми остават непризнаването на Кипър и на арменския геноцид от 1915 г. Турците са изключително чувствителни по тези теми и едва ли скоро ще има правителство в Анкара, което да направи такива компромиси и да рискува да загуби сериозна подкрепа от избирателите. Това прави евентуалното приемане на Турция в ЕС твърде отдалечено във времето.
Страховете
"При всички положения турските компании ще могат да си позволят да диктуват цените на една малка територия като нашата," казва Тошко Тотев, управител на Български строителни маркети. "Сега, дали ще има чак фалирали фирми, не знам. Но ще бъде трудно за известен период от време. Турските колеги имат много по-големи възможности за инвестиции. Но заради тези страхове да затваряме границата, не си струва," смята Тотев. Според Красен Станчев, силен натиск от турската конкуренция ще усетят транспортът и логистиката, текстилната промишленост и пазарът на квалифициран труд. "В дългосрочен план обаче българските фирми ще спечелят от конкурентния натиск," прогнозира Станчев.
Турция като лекарство за Европа
"Без сътрудничество от страна на Турция е много трудно да си представим енергийната диверсификация и сигурност в региона на Европа," казва анализаторът Владимир Шопов от Sophia Analytica. "Турция ще обезсмисли субсидиите от Брюксел", прогнозира Красен Станчев. По думите му с приемането на Турция Европейският съюз по-лесно ще се освободи от скъпоструващия протекционизъм и ще се превърне в зона за свободна търговия с водеща пазарна позиция в света. Това според Станчев ще освободи 150 млрд. EUR годишно, които вместо за субсидии ще отиват за потребление и инвестиции.
Изгодна сделка и за двете страни
Процесът на преговори между ЕС и Турция, колкото и дълго да продължи, със сигурност ще промени и двете страни. Повече пазар в Европа, повече демокрация в Турция - сделката е изгодна. Силните гласове Против обаче не затихват. Страх от 80 милиона нови европейци със средна възраст 28 години, страх от конкуренцията на турските компании, страх от... различните. Докато преговорите се протакат, подкрепящите присъединяването в Турция също намаляват и от над 60% преди години вече са под половината избиратели.
В тази история България има много ясен интерес и е време да го заяви. Това звучи неразбираемо за хората, за които думата Турция предизвиква асоциации само с баташкото клане. И докато има такива избиратели, ще има и политици, които ще бягат от разумния разговор за Турция.
Иван БЕДРОВ

18 коментара:

Анонимен каза...

Turtsiya ako ne vleze v siyuza 6e po dobre za naroda bez 4inovnitsi v bruksel s golemi zaplati
deto mislyt samo za sebe si po dobre da se prisiedinyt s Rusiya i Kitay Indiya arabskite strani da vidim s kakvo 6e se prehrani evropa bez olja hahaha

Анонимен каза...

Турция влезе ли в ЕС, е равно на самоубиство за ЕС.Дано се протака работата още поне 100 години, и да се откажат тия шматки.

Анонимен каза...

Някои хора искат да уморят митничарите от глад, как ще живеят тези хора ако се премахне митницата.

Анонимен каза...

480-500 godiniBilgariya bilo na Tursko igo spored nyakoi bilgari Natsionalisti ili Tursko prisistvie i spored drugi normalni bilgari kakto idae no sled t.nereçeni spored nyakoi osvobojdenie no po pravilnoto e Rusnatsite primerno sa osvobodili Bilgariya ot Turtsite i posle ot 1878g. nasam Bilgariya ostava pod Ruskoto vliyanie,gospodstvo.zna4i ot 1878 do1991g.vkl. be6e pod vliyanietona KPSS-CCCP.pod rikovodstvoto na partizanina.Tseka na BKP.Dodor Jivkov. kajete ni koga e imalo ne zavisima Bilgariya odgovor nikoga prez vekove nyamalo takava samostoyatelna Bilgariya. fakti4eski Rusnatsite osvobodili Bilgarite ot Turtsite za svoya Ruska smetka Bilgarina v tseliyat si jivot byaha trudovi robi na 4ervenite komunisti4eski robini tiy nere4eno TKZS-APK rabote6e zateh bsi4ko proizvedeno v Bilgariya se iznasya6e sis tiy nare4en FERIBOLT BARNA ILI$OVSK. pres 1941-44g. 25000 Bilgari byaha izbiti ot Stalinskata kom partiya itiy zaginaha po boynite poleta or 6turma na Ruskite okopatsionni armii. horata ot stara vizrast znayat po hubavo.mnozina ot na6ite startsi kazvaha na vremeto tiy tova koeto stana prez 1941-44g 500 godini ne sme jivyali prez turko sme jivyali kato 4orbadjii.toest 1941-44 g. za tri godini komunistite ni izbiha 25000 bilgari.napravete si smetkata kakvo e bilo po Tursko a kakvo e prez Rusko Komunisti4esko vreme za edna Ruska kola Lada se iz4akvase tseli 18 godini.kide e bilo hubavoto za naroda hubavo e bilo samo za 6epa narod partizanki i ni6to drugo.

Анонимен каза...

Абе хорааа, пишете на кирилица. Кой ще се звери да чете - хем ситно, хем на латиница. Ако ще е така, по-добре не си правете труда да пишете коментари, защото никой няма да седне да ги чете. Колкото до Турция и ЕС - ходила съм в Турдия, та те хората толкова добре си живеят без ЕС, защо им е и това зло. Оставете хората на мира. Гледайте ние на какъв хал сме. По-добре за себе си да помислим, че нацията ни загива от глупави управници.

Анонимен каза...

Рано или късно Турция ще влезе в Европейския Съюз, което без съмнение ще е добре както за нас, така и целия съюз. За така наречения `арменски геноцид`, Турция отрича да е провеждала такава политика на геноцид над арменския народ, като се позовава на документи и исторически факти, сочещи и показващи престъпленията на арменци тероризиращи турското население. Пред световната общественост, и едните и другите настояват на своето, но докато Турция се стреми по демократичен начин, чрез посредничеството на международни организации, да реши проблемите между двете страни, то арменски терористи убиха няколко Турски посланици в различни страни през 80-е и 90-е години на миналия век. Освен това, проблемът с Азарбайджан /имам предвид `Нагорни Карабах`/, който не е от вчера, също е много показателен за политиката на Армения спрямо тази страна. Има документални филми за зверствата извършени от арменски престъпници, които убиват бременна жена /азарбайджанка/, изкормват я, и изваждайки детето от утробата й, поставят в нея отрязаната глава на мъжа й. Що за изчадия са тия? Това е нещо повече от садизъм! Подобни престъпления /документирани са стотици такива/ в никакъв случай не оправдават никого, който твърди, че преследва някаква справедлива кауза. Разбира се, и Арменците са хора, като всички нас, но както се казва `всяко стадо си има мърша`. Лошото в случая /имам предвид разногласията между Турция и Армения/ се състои в това, че мнозина не желаят да видят каквито и да са исторически факти.

Анонимен каза...

Турчин съм, но не искам Турция да е членка на ЕС. Не може страни като Русия, Турция или Иран да се управляват от Брюксел. Това го знаят и в ЕС и точно за това не искат да приемат Анкара. Турция не е България, която може да се изгуби в някой съюз и да стане безгласна буква. Турция си е с имперски корени.

Анонимен каза...

Тези, които се вайкат за кирилицата.. Абе хора, престанете да диктувате кой как и с какво да пише. Ако нещо не ви харесва недейте да го четете. Просто го игнорирайте за бога. Никой не е длъжен да чете, това което съм написал. Но ако някой има намерения да дава акъл кое, как и защо да го пиша да се откаже.

Анонимен каза...

За радетелите на латиницата - ако ще ползваме латиница, защо ни е кирилица? Нека уважаваме азбуката си. И това е въпрос на национално самочувствие. С латиница коментирайте статии към чуждестранни сайтове. Уважавайте най-напред себе си, моля!

Анонимен каза...

Не става въпрос за радетели, а за свободата, където да се напише коментар е пожелание. Ако някой иска да пише на латиница по свои си причини, нека да си пише. Защо е нужно някой да забранява и кой е този който ще наложи забрана. Откъде накъде? Разбира се, добре е да се пише на кирилица, но ако има желаещи нека да си пишат на английски, на пакистански, на руски и т.н. Който може го чете, който неможе не.

Анонимен каза...

Tseka na BKP.Dodor Jivkov. kajete ni koga e imalo ne zavisima Bilgariya odgovor nikoga prez vekove nyamalo takava samostoyatelna Bilgariya.

Анонимен каза...

Gospoda igospojitsi bilgari nakarayki dapisem na kirilitsa ni uslujnavate ni s pisaniyata tiy kato klavisite ne odgovaryat nabukvite na kirilitsata katopolojenieto na mestata na klavisite s latinitsa kao primer:
polojenie na LATINITSA
1/ç e q w e r t y u i o p
2/a s d f g h j k l ñ
3/z x c v b n m
Polojenie na bukvite s klvisite na KIRILITSA
1/, у е и ш щ к с д з ц ;
2/ь я а о ж г т н в м ч
3/ю й ъ э ф х п р л б
itaka е çe nestava kak dase naredat klavisite na kompityora isme prinudeni da pisem na latinitsa i6te ni izvinite za tova 4e e mnogo trudno nie da sviknem da na napisem na bilgarski.
ostava dani izvinyavate.

Анонимен каза...

a we az edin komentar dokato go napi6a na kirilitza 6te mine 4as:)i ne vsi4ki imat kirilitza,a sega do temata turcin sym no ne iskam turciq da sa v es,pylno e s teroristi i neobrazovani hora i e pylno s iznasilva4i,sled 20-30 godini moje.

Анонимен каза...

A data e.a sakatiyat obrazovaniyat tur4in s kupena diploma iskal Turtsiya da nee v evropeyskiyat siyuz 90 na 100 ot Turtsite sa umni,intelegentni i sa po obrazovani ot Bilgarite Tam v Turtsiya nyama koruptsiya v obrasovanieto osven Turski vladeyat o6te tri ezika nay malko,ot 20 godini bbilgariya nyama ni obrazovanie ni kultura. abe karaka4an ya nesi pravi na Tur4in ti si edin izrod ot melezi.

Анонимен каза...

ela v evropa i gi vij kolko sa obrazovani,po 4-5 deca bezrabotni,znaeli ezici:)

Анонимен каза...

bilgarite vladeyat ezika na rakiqta hah

Анонимен каза...

То па турците не го владеете!Пиете като смоци!Само за пред останалите от вашите се правите на трезвеници!Пък колко сте умни в Турция-видях ви!На 1000 имали 10 грамотни и били умни и образовани ,ама друг път!Като сте толкова умни и грамотни,що си не стоите в държавата,ама наводнихте и Германия,и Англия,и къде ли не!От вас до гуша ни дойде.......заради вас и нас намразиха!

Анонимен каза...

Sarbia.Abe laynar ti katsi istinski bugaro çe tako prais ta Evropska tadasi rabotich bugarska v rodinata si 4e koy ta gazi za sliva pedal4o bugaria si jivot vamo 4istite bugari okupatori 6to zatebe samo 4akali6tata ne stavaa.

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!