Сигурно ви се е случвало да купите кофичка кисело мляко и да останете разочаровани. Смятали сте, че сте взели от магазина мляко на цената за 400 г и едва, когато го сложите на масата, разбирате, че е 370 грама. Не можете нищо да направите, защото вече сте разчели, че върху кофичката ситничко е изписано 370 грама.
Затова трябва да си отваряте очите, когато пазарувате. На вид почти няма разлика в обема на кофичките. Изглеждат еднакви на височина. Ако се вгледате по-внимателно, все пак ще видите, че тези с по-малък грамаж са по-тесни. Наредени са между другите и разликата е незабележима.
Киселото мляко се предлага в различни разфасовки. Традиционното се продава в опаковки от 300, 350, 370, 400 и 500 грама. В по-малки опаковки са плодовите и специални млека.
Често съставът на продукта е изписан с толкова дребни букви на ръба на капака от алуминиево фолио на кофичката, че трябва с лупа да се разчете. Млякото със съдържание на растителни мазнини, което не се смята за кисело, а за млечен продукт, се реди по хладилните витрини редом с другите млека. Клиентите не обръщат внимание на това. Купуват го заради по-ниската цена, но не разбират, че е за сметка на качеството.
Практика е мандрите да сменят дизайна на кофичките и да пускат нови марки мляко. Друг е въпросът дали има разлика с това, което са предлагали преди. Кръщават млякото с имена на известни местности, природни и исторически забележителности, използват и характерни думи от бита на българина, които се приемат като символ на традиция, чистота и хубост. Създава се впечатление, че на пазара се е появил нов производител на мляко. Ако се вгледаме добре, ще разберем, че от години ядем мляко от тази мандра. Познати търговски трикове.
Валери КОВАЧЕВ
2 коментара:
Не само на киселото мляко,а на всички продукти съставът и грамажът се изписват с възможно най-ситния шрифт,което изобщо не е правилно. Почти не може да се прочете,а ако случайно е размазано,което се случва доста често изобщо не може да се разчете. Да не говорим за датата на годност. Според мен за сега най-вкусно си остава кисело мляко "Родопско",което е 500 грамаи 3,6% масленност и струва 0,70 стотинки.
Най-хубаво си е домашно подквасеното млеко с естествена масленост!!! Купувам си прясно млеко; варя го достатъчно дълго време и си го подквасвам в буркани; получава се кисело млеко с каймак по-дебел от сантиметър; съхранявам к.млеко в хладилник, където не се разваля в продължение дори на месец време. Така подквасеното млеко не съдържа сухо млеко нито растителни мазнини или консерванти. Доволен съм и на производителя на прясното млеко си плащам достатъчно добра цена за да възнаградя почтения му труд, така че човекът също да е доволен. На мнение съм, че селскостопанският производител е задължително да бъде законово стимулиран за положения от него и семейството му труд. За съжаление в момента най-ощетени са селскостопанските труженици, чиято продукция се изкупува от различни прекупвачи-мошеници, на почти символични цени. Плановата икономика, която бе в основата на едно времешната соц.икономика се оказа не достатъчно добра, но и пазарната икономика на съвременния свят, в чиято основа стоят вълчите закони, също не е голям келепир. От ясно по-ясно е, че са необходими радикални промени в полза на производителите на селскостопанска продукция. Тези промени е необходимо да бъдат въведени с прякото участие на Уважаемите Селяни, а не с директиви написани от евро чиновници, които ако са виждали крава, то тя сигурно е била на снимка. Помислете само колко им е акъла, щом като по едно време бяха забранили на пазара да се продават криви краставици. Според мен ако има някой недоволен от кривите краставици, то това са единствено гейовете/и мъжете и жените/, които ползват краставиците преди всичко за нещо друго, но не и за консумация!???
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!