Приятелка, върнала се от Англия, където живя повече от пет години, беше възмутена от състоянието на пътищата в Кърджалийско и не можеше да проумее как се примиряваме с многото зеещи дупки по пътищата. Шофирам всеки ден и се сблъсквам с този проблем постоянно, питам се дали ние, които живеем тук, сме приели дупките по улиците като нещо неизбежно и се примиряваме с това. И възможно ли е да се реши все пак някога този нашенски проблем?
Според експерти шофирането у нас е три пъти по-опасно от това да си военен в Афганистан. Една от причините е лошото състояние на пътищата. Препатили шофьори, потрошили колите си в дупките, водят дела най-често срещу общината или направо срещу държавата. Похвално, но и това не може да запълни зеещите кратери.
Дали да не вземем пример от германците? Закъсало село в Източна Германия обявило дупките по пътищата си за продан. Според кмета така ще се финансира техният ремонт. Хората могат да си купят дупка срещу 50 евро. В замяна властите ще я оправят. Някои дупки били разграбени веднага от телевизии и вестници, които си правили реклама.
В България пък англичаните Джеф и Кат Тейлър засадиха цветя в дупките на пътя към карнобатското село Черково. Пенсионерите живеят там почти 6 години и смятат, че ако бяха започнали с „цветарската акция” по-рано, досега щяха да помогнат повече за запълване на дупките. Двамата чужденци недоумяват защо плащат винетна такса, щом пътят до селото е в толкова лошо състояние.
„Пази дупките! Те са държавна и общинска собственост! Приятен път”. Това гласи табела на входа на търговишкото село Надарево. Идеята не е на измъчените шофьори, а на кмета. Вече над 25 години никой не е инвестирал и един лев за ремонта на пътищата. Наближат ли избори няма партия и политик в страната, който да не обещае "магистрали, околовръстни, южни и северни дъги", но според местните, пътища и магистрали има само по новините.
Сигурно има още много и различни идеи да се преборим с кратерите по нашите пътища. Само напомням на господа управляващите, че идват избори, обещания ще има всякакви, но дали няма да е по-добре всеки от тях да запретне ръкави и да запълни поне една дупка на пътя. Определено ще е по-полезно от празните приказки и никому ненужни обещания. За да няма жертви на пътя.
Преди дни Апелативният съд в Пловдив постанови Националната агенция “Пътна инфраструктура” да плати 160 000 лева обезщетение на семейство, чието дете загина при катастрофа заради огромна дупка на платното. Делото е заведено от родителите на 6-годишния Георги Костов, който почина при пътен инцидент през септември 2007 г. между пловдивските села Сухозем и Стрелци. Колата паднала в дупка, дълга 6 м и дълбока 12 см, която не била обозначена със знаци. С присъдените 160 хил. лева бащата Иван и съпругата му Анна основават Фондация за подпомагане на близките на жертви и пострадали при катастрофи заради дупките по пътищата на България.
Снимки: Петко БОРИСОВ
2 коментара:
slagaite snimki v golqm razmer na reklamnite pana i nai-ve4e v sasedstvo s tabelite za vinetkite - da znaqt turistite vi ot turcia i garcia kakvo gi 4aka po tesi pati6ta s zadaljitelni vinetki - pladne6ki obir ot mafiotskata balgarska darjava i neinite mafiotski darjavni ob6tinski slujiteli, deto samo kradat parite na balgarkite i balgarite ot republika balgaria
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!