Защо протестират местните хора, има ли екологични рискове, основателни ли са съмненията за нередности в концесионния договор и защо противници на сделката я нарекоха "пладнешки обир на България"? На тези въпроси отговори в предаването "На четири очи" мениджърът Алекс Нестор за драмата със златното находище край Крумовград, след като дъщерна фирма на канадската "Дънди прешъс металс" получи 30-годишна концесия на златосъдържащи руди от находището, а също разработва златното находище край Крумовград.
Ние харесваме България като страна, в която може да се инвестира, тя е перспективна, направили сме добра инвестиция. Аз съм тук от 2001 г. и досега тя много се е променила, заяви Алекс Нестор (чието българско име е Александър Несторов) .Той опонира на евродепутата Слави Бинев, който казва, че концесионната такса е истински подарък, която никоя държава на прави, а срещу 20 млн. долара за държавата "Дънди" ще получава 1.5 млрд.
20 тона е количеството злато в Крумовград, а не 30, както се твърди. 150 млн. долара е капитолавложението. Г-н Бинев да се обърне към компанията, за да му дадем точните цифри, каза Нестор. Той опроверга и твърденията, че се разработват уранови находища там.
Най-малко 30% от печалбата отиват у държавата, обясни той. 33 млн. печалба имахме, след като добихме 180 млн. 300 млн.долара е инвестирала компанията досега, цялата печалба е реинвестирана, нито една стотинка не е изнесена.
Челопеч майнинг участва в благоустройството на селището. Около 1000 души работят там. През 2003 г., там работеха около 600 души, а сега заетостта се е увеличила с 30%. За всяко открито място в минната промишленост се отварят по три в съпътстващите производства, заяви Нестор.
Той бе категоричен, че уран няма в рудите край Крумовград. „В момента имаме конструктивен диалог с правителството", заяви мениджърът.
Освен че ще получат работа 200-300 души във фазата на строителството и 230 по време на експлоатацията, всяка година в общинския бюджет ще влизат допълнително 4 млн. лв. само от концесионните такси, което е около 30% от целия размер на бюджета в момента.
5 коментара:
Диалогът с правителството е покупко-продажен, ако има такава оценка . Защо Ризова не чу въпросите на хората от града , а преповтаря като развален телефон чути и недочути подобия на въпроси . За нас участието на Алекс е платена реклама , таково бе посещението на финансовия в Крумовград. Неговото посещение бе платено с концесия за целия терен без оценка на риска . Сега предложеният доклад е за частица от целия предоставен терен
Защо г-н Александър Несторов не застане очи в очи с жителите на Крумовград, а така комфортно ги облъчва от екрана на Нова. Приказката ,че което не става с пари, става с много пари , е в основата на конструктивния диалог с правителството.
Г-н Нестор, не заблуждавайте населението на Крумовград и България. Това, което споделяте НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА. С ваша помощ се ограбват българските златни ресурси в Челопеч. За местните хора работа НЯМА. Възползвате се от създадените умишлено връзки с ИАОС и МОСВ да вадите разрешителни, които са меко казано фалшиви. Разкажете на хората как до преди време бяхте бюро до бюро с Ваня Григорова от ИАОС, която в момента Ви "помага". Заблуждение е, че в Челопеч всичко е наред - Съдът отхвърли решението на ВЕЕС, въпреки това фирмата разширява производството - без позволение. Не трябва да се позволява да се съсипва Крумовград така, както е съсипан Челопеч. След фирмата - оцеляване няма.
Има още един Евродепутат който е професор по минератлни технолооги( обогатяване на руда ) Защо не вземем неговото мнение по въпроса. Лесно е да се манипулират хората които не знаят за какво става въпрос
Ако не го вземат те това злато то ще е някой друг. Така няма да си остане под земята то е ясно. Аз предпочитам да са канадци. Тогава всичко ще е по техен стандарт и заплати и технологии и работа. Ако е Българска фирма много бързо няколко човека ще се налапат с пари и за града и за хората нищо няма да има, и заплатите ще са български и начина на работа ще се побългари. То май за това е цялата дандания. Някой друг има интерес май и настройва тайно хората. Канадците поне дават много за опазване на околната среда убеден съм че няма да допуснат и капка мръсотия да капне на крумовградска земя. Ще дадат много пари и на населените места около концесионната площ
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!