петък, 1 октомври 2010 г.

Уважаваният в Кърджали д-р Марин Мухтаров вече съжалява, че не е адвокат

Пожелавам на новия министър на здравеопазването успех, но от него не зависят много неща, коментира гастроентерологът д-р Марин Мухтаров, който допреди няколко години оглавяваше лекарската колегия в Кърджали. Каквото и да прави, ако няма политическа воля на правителството, няма да се справи. Проблемите са финансови и са в ръцете на министъра на финансите Симеон Дянков. Ако не се плати за свършената работа на болниците, цялата система на здравеопазването

потъва. И вече няма да има даже какво да реформират.

Промените в здравеопазването се насочиха в съвсем неправилна посока под етикета „реформа”. Прави се нещо, но не е ясна крайната цел и резултатът. Всъщност целта е видна, съкращаване на разходи, но това не може да е цел на една здравна система! Така наречената реформа цели единствено икономии. В схемата ги няма нито лекарите, нито пациентите,

ОСТАНАХА САМО СМЕТКИ

Вместо да лекуваме пациентите, ние сме принудени да се блъскаме над разрешаването на неразрешими финансови казуси как да си свършим работата, без да се окажем виновни пред Касата. Приказките, че се източвала, са чисто заблуждение за обществеността. Те започнаха преди 7-8 месеца и очевидно целят да оправдаят безумните действия на управляващите и да отклонят към лекарите недоволството на хората от лошото здравеопазване. Дотогава се говореше, включително и от сегашните управляващи, че системата е недофинансирана, което си е истина. Сега доказват, че се източвала от болниците, като сравняват разходите на Здравната каса за хоспитализации през 2001 г., когато само част от лечението на заболявания се заплащаше от нея по клинични пътеки, а по-голямата част - от бюджета на Министерството на здравеопазването. След 2006 г. всички болни вече се лекуват по клинични пътеки, съответно разходите на Касата се увеличават. През 2008 г. се увеличи и здравната вноска, с което се сви до минимум финансирането от бюджета. Но

ТОВА НЕ СЕ ЗНАЕ ОТ ОБЩЕСТВЕНОСТТА

Пробутват ни манипулации, като сравняват несравними статистически данни, за да изглежда, че Касата се източва, лекарите са представени като шайка разбойници и крадци. Като се експонира непрекъснато тази теза и се търсят примери, в обществото се насажда мнението, че медиците не ги е грижа за пациентите и единствената им цел е да се обогатят.

Никой не говори за това, но тази година всички, които работят в здравеопазването, вземат с 30-40% по-ниски заплати от миналата и отгоре на това с 2 месеца закъснение. Последните пари, които сме получили, са заплатите за юли.

ВЕЧЕ СМЕ НА РЪБА НА ТЪРПЕНИЕТО СИ

Особено август беше изключително конфликтен, защото директорите на болници бяха принудени да подпишат делегираните бюджети, които бяха с 40 % по-ниски от обичайното. Наложи се да бъде ограничено приемането на пациенти.

И в извънболничната помощ бяха изчерпани регулативните стандарти. И като дойде пациент, се чудиш какво да го правиш, дали да не му гледаш на боб. Защото нито можеш да го изследваш, нито да го хоспитализираш, за да му направят изследвания в болницата. Остана само прием на спешни случаи. И той е за наша сметка, наше задължение.

Когато дойде спешен пациент, даже да са изчерпани лимитите, трябва да му решиш проблема. Правим го, но се налага и да се молим на колеги да му направят безплатно изследвания, манипулации. Почти всеки ден имаме такива случаи. Всичко е за наша сметка.

Пациентите не се интересуват как се намира начин да бъдат лекувани, какви са проблемите на лекарите и здравната система, касата, министъра. И с основание.

ТЕ ИМАТ ПРАВО НА ЛЕЧЕНИЕ

Очакват от нас помощ. И когато не я получат, обвиняват лекарите. Може 1000 души да си излекувал, един да загубиш, за близките му е 100% загуба. Това лекарят трябва да го понесе, част от работата му е.

Лошото е, че вместо да ни оставят да се занимаваме с науката медицина, ние се обърнахме на икономисти и политици, което изобщо не ни е работа.

Финансисти ми обясниха, че след като от Касата заплащат 60% от фактурираната от болниците работа, останалите неплатени 40% им се считат за непохарчени и съответно за печалба. В края на годината може да се наложи болниците да плащат данък печалба върху тях!

Не би трябвало да разбирам от икономика и да ме е грижа какъв е фискалният резерв. Дори не трябва да знам за какви пари става въпрос и как се управляват.

В центъра на здравната система трябва да е

ПАЦИЕНТЪТ, А НЕ БЮДЖЕТЪТ НА КАСАТА

Лекарите съществуваме не за себе си, а за пациентите. Не може да искат от нас да си губим енергията и времето със счетоводство. Не може основната цел на здравната система и на така наречените реформа да са финансовата рентабилност. И това да е основание да не се финансира лечението и медиците да не получават заплащането за труда си.

Циничното в цялата работа е, че пари очевидно има, но те се използват да крепят фискалния резерв на държавата, вместо за здраве.

От това, че не се финансира нормално системата губим не само медиците, а и цялата икономика. Очевидно е, само МИНИСТЪР ДЯНКОВ МАЙ НЕ ГО РАЗБИРА

Като бавят и намалят заплатите ни, а в България работят 30 000 лекари, плюс още 100 000 медицински и немедицински персонал от здравните заведения – това е 130 000 души, които плащаме по-ниски данъци и осигуровки, по-малко потребяваме и по-малко ДДС влиза в хазната. Това от своя страна води до намаляване на приходите на държавата, която се опитва да ги компенсира, като не плаща на медиците, на строителите и бизнесмените. И спиралата към дъното е готова.

Притиснати от проблемите с финансирането, никой не обръща внимание на един нов проблем, а той чука на вратата. До края на октомври изтичат сроковете за приложението на

НОВИЯ ЗАКОН ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

който беше приет през лятото. Всички болници трябва да се пререгистрират, но това може да стане само ако покрият всички безумни изисквания, които в началото на септември бяха експресно публикувани в Държавен вестник – нещо невъзможно. Чудя се колко от общинските болници ще оцелеят този път.

В момента те всички са включени в проект за Здравна карта на Кърджали. Тя ще стане реалност след проверки и парафа на здравния министър. Ако някое здравно заведение не отговаря на безбройните изисквания, ще го затворят. Това ясно, но

ПАЦИЕНТИТЕ КЪДЕ ЩЕ ОТИДАТ

пациентите къде ще отидат? Защото има традиции от десетилетия къде да се лекуват хората по места. Да се разкарват болни хора е трудно, скъпо и мъчително за тях, а и са бедни. Доста направо ще се откажат.

Здравеопазването в България винаги е било ешелонирано. По-леките заболявания се поемат от местните болници, по-сложните и тежки случаи продължават към по-големи, които разполагат с по-висок клас лекари и апаратура. Сега се създава някакъв хаос не само в системата, но и в нагласите на хората къде да се лекуват.

През 2000 г. започна реформа, беше създадена система и ако идеите, по които беше структурирана, бяха довършени, мисля, че щеше да е работеща. И недовършена, въпреки недостатъците си, не беше толкова лоша.

Основното в една система е

НАЧИНЪТ НА ОРГАНИЗАЦИЯ

Да се знае какво да се предприеме във всеки конкретен случай. Да има правила, които да не си противоречат и системата да ги спазва. Когато се знае кое след кое е, нещата са лесни. Сега проблемът е, че никой не знае как да действа. В България проблемът е, че всяко правителство започва своя реформа. А настоящото даже не може да реши каква да е посоката на реформата, която провежда, и не може да планираме очакванията си даже за 3 месеца напред.

В последните месеци се замислям дали не съм направил фатална грешка, когато съм се посветил на медицината. И дали да не завърша право, да стана адвокат и да си довърша спокойно трудовия стаж до пенсия. Замислял съм се да емигрирам, но за мен вече е късно да градя кариера на ново място. Но младите нямат този проблем и заминават.

Тонка ГОГОВА

17 коментара:

Анонимен каза...

защо изтривате коментарите.....

Д-р Охболи каза...

До Анонимен 02 октомври 2010 09:34
Не сте компетентен, нямате необходимите познания и интелект, за да прецените качествата на който и да е лекар, дали е кадърен или не. Още по-малко да преценяте кое е немарливо, кое лечение е навременно или закъсняло. Гробища има и във Великобритания, Италия, Франция, Германия и всички други държави по света. Пожелавам на всички български пациенти да могат да ползват английско или италианско здравеопазване. Тогава ще оцените как може в България да посетите семеен лекар почти веднага, (в Италия най-рано дата има след 3 дни, в Англия дори повече). Специалист също, но я чакайте за специалист в Англия-4-5 месеца, Белгия и Италия-3 месеца, планова операция 9-10 месеца до 1 година. Платете както в САЩ 550$ за извикана за повишена температура линейка в дома и да видим ще имате ли този достъп до лекар. Пък тогава смейте граждани на Кърджали, за които все не се намира свестен лекар в този град, да плюйте кърджалийските медици.

Анонимен каза...

Ганьовска работа!!!
Защо изтривате непрвиятните ви коментари?! Нима ви се иска да ви се подмазват или само да ви хвалят? В предишен коментар бях писал че този Мухтаров е некадърник и сега пак го повтарям. Заради неговата лекарска немарливост /умишлено използвам по-умерен израз, вместо да кажа `некомпетентност`/, от този свят си отиде един човешки живот. В чужбина, някъде там, където и да е, наестина в обществените лечебни заведения може би се чака известно време, но в частни кабинети едва ли е така? А този Мухтаров направи на човека преглед в частния си кабинет, взе си парите за прегледа, назначи погрешно лечение, след което се усложни състоянието на болния, след което пък колежка на Мухтаров озадачено запита близките на болния, кой си е позволил да назначи такова погрешно лечение. Може би и този коментар ще бъде изтрит, но жалко за онези, които без да са достатъчно информирани, ще се доверят на този некадърник. А този който си позволи да изтрие този коментар, при първите симптоми на каквото и да е заболяване, нека да изтича при Мухтаров с написан в джоба си некролог.

Д-р Охболи каза...

До Анонимен 02 октомври 2010 09:34 и 22:15
Не сте компетентен, нямате необходимите познания и интелект, за да прецените качествата на който и да е лекар, дали е кадърен или не. Още по-малко да преценяте кое е немарливо, кое лечение е навременно или закъсняло. Гробища има и във Великобритания, Италия, Франция, Германия и всички други държави по света. Пожелавам на всички български пациенти да могат да ползват английско или италианско здравеопазване. Тогава ще оцените как може в България да посетите семеен лекар почти веднага, (в Италия най-рано дата има след 3 дни, в Англия дори повече). Специалист също, но я чакайте за специалист в Англия-4-5 месеца, Белгия и Италия-3 месеца, планова операция 9-10 месеца до 1 година. Платете както в САЩ 550$ за извикана за повишена температура линейка в дома и да видим ще имате ли този достъп до лекар. Пък тогава смейте граждани на Кърджали, за които все не се намира свестен лекар в този град, да плюйте кърджалийските медици.

Анонимен каза...

Един лекар посля да каже истината в Кърджали!Браво, докторе, че не мълчиш.Тъжно е ккогато лекарите - една от най-интелигентните състовия в държавата мълчат и не смеят да гъгнат...

Анонимен каза...

Браво, Мухтаров! Разбира се, анонимните подлеци - платени коментатори, партийни активисти са се включили веднага във форума.

Анонимен каза...

До `ох боли`
Хората не са овце! За установяване на нечия некомпетентност и некадърност, не са необходими кой знае колко много знания и интелект. Лошото е, че някои са `набедени лекари`, и биха могли да бъдат класифицирани по-скоро в групата на знахари и некомпетентните в медицината `лечители`, които виждат в този, който ги посещава, преди всичко пари а не пациент.
Изключвайки всякаква асоциация с който и да е лекар,бих желал да отбележа, че не е срамно да не знаеш, срамно е да не искаш да знаеш и да се правиш, че всичко знаеш. По принцип, аз лично не бих се обидил, ако някой лекар неможе веднага да постави диагноза, и за да не сгреши се консултира с книги или с колеги. За такъв лекар, човек надлъж и на шир би могъл да говори само хубави неща и да съветва потенциалните пациенти, че съвсем спокойно биха могли да му се доверят и предоверят. За компетентното мнение на такъв лекар си струва да се чака 4-5 месеца, не само за прием в обществено лечебно заведение, но и пред частния му кабинет.

Атанас Митков каза...

Браво Марине,Когато един честен лекар си позволи публично да изкаже мнение винаги се намират компетентни,почти винаги анонимни,които се мъчат да го наплюят и да омаловажат истината.А тя е такава каквато я казва в интервюто си д-р Мухтаров.Още веднъж браво Марине.

Анонимен каза...

Мухтаров казва истини и това има значение. Може да се неприятни, но са истини. И за да се решат проблемите, първо трябва да се посочат. Дефинирането на всеки един проблем по принцип означава 90 на сто решение.Холям хаос е в здравеопазването и е основно на наш гръб, на пациентите.Болниците са поставени в положение да не приемат пациенти, да не работят, за да не калкулират разходи.

Анонимен каза...

Хаоса е голям в здравеопазването.Само,че той се чувствува единствено от пациентите,т.е. от хората.Да каже д-р Мухтаров какви доходи има та дори иска да стане и адвокат.Ако можеше от две места да взима пари е добре.ЗАЩО доктора не каже какво е отношението на медицинския персонал към пациентите им.ОТВРАТИТЕЛЕН!

Анонимен каза...

Поздравления докторе.Много добър анализ.Подкрепям Ви.

Анонимен каза...

Българските лекари са на светлинни години като отношение към пациентите в сравнение със западноевропейските си колеги.Дори добри специалисти,като им паднеш в ръцете болен и немощен се държат с тебе като с добиче.Създават ти чувството,че с кучетата си вкъщи се държат по-милозливо.Това разбира се не дава основание на министъра тенор да се гаври с българската здравна система.

Анонимен каза...

Много грамотно изложение поздравление доктор Мухтаров!

д-рБежанова Видин каза...

Поздравления Д-р Мухтаров ,както винаги прецизен,точен и смел .Дано да бъдеш чут ВСЕ ПАК
А НА ОНЗИ АНОНИМНИЯ "дето си изписал грешно лечение" , искам от мое име да кажеш, че ако беше толкова компетентенл щеше да знае, че всяко начало има и край в този живот , но понеже в България всеки разбира от Футбол и МЕДИЦИНА , ЗАТОВА СМЕ НА "ПЪРВИТЕ МЕСТА" и в двете области.
УСПЕХ КАКТО ДОСЕГА!!!

Анонимен каза...

ne sa vinovni nekompetentnite lekari
a tezi koito PRODAVAT lekarski diplomi

Анонимен каза...

До `д-рБежанова Видин`
Оня, комуто бе назначено погрешно лечение, вече не е на тоя свят. Ха сега познайте защо.

Анонимен каза...

БРАВО ДОКТОР МУХТАРОВ,ИСТИНАТА ТРЯБВА ДА СЕ КАЗВА В ОЧИТЕ
ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО КОМЕНТАРИТЕ НА АНОНИМЕН.. ВЕРОЯТНО КОЛЕЖКАТА/КОНКУРЕНТ / НА ДОКТОР МУХТАРОВ ГО Е НАКАРАЛА ДА СИ МИСЛИ ЧЕ ИЗПИСАНОТО ЛЕЧЕНИЕ Е ГРЕШНО,АЗ ПОЗНАВАМ ДОКТОР МУХТАРОВ И ЗНАМ ЧЕ НЕ СЕ СРАМУВА ДА ПОТЪРСИ ВТОРО МНЕНИЕ ПЪК БИЛО ТО И НА КОНКУРЕНТ
ЛЮБОПИТЕН СЪМ ДА РАЗБЕРА ДАЛИ АНОНИМЕН Е ПОТЪРСИЛ МНЕНИЕ НА ДРУГ ЛЕКАР ПО ВЪПРОСА С ПОГРЕШНОТО ЛЕЧЕНИЕ ОСВЕН МНЕНИЕТО НА "КОЛЕЖКАТА"

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!