Каквото е времето на Димитровден, такова ще е още 40 дни след това. Има такова народно поверие в Търновско. Според други, до Никулден е „циганското лято”.
Ако се съди по днешния Димитровден, трябва да е топло. Още сутринта беше меко и тихо, въпреки че приръмя на разсъмване. А по обяд, за радост на мъжете, можеше да се видят девойки с просторни деколтета и даже презрамки. Според синоптиците, към 15 часа температурата достигна 18-20 градуса. С нежен югоизточен бриз и щедро слънце! Ако ще е така до Никулден, няма никак да сгреши.
За съжаление, за утре синоптиците вещаят дъжд и студ с максимална температура 14 градуса, а за утре - сняг! Мокър, но сняг.
Да се надяваме, че няма да се стигне дотам. Макар че според друго народно поверие, от брадата на светеца се сипе сняг. Но пак според прогнозата, от петък топлото се връща и следващата седмица ще е 18-20 градуса и слънчево.
Допреди 50-60 години Димитровден бележел края на стопанския сезон, който започвал по Гергьовден. Отнасяло се предимно за селскостопанските работи, но също и за строителството. Разплащали се с наетите ратаи, овчари, работници. Приключвали строежите и стопаните на новите къщи дарявали строителите и давали гощавка. За да е благословена къщата, правели водосвет, колели бял овен и освен майсторите, канели цялото село.
Сега Димитровден официално е празник на строителите. Само че строежите не приключват на тази дата. Някои даже започват – зависи от финансирането. Колко ще трае изграденото в студовете – това е друга тема.
Друга тема е и с колко ли се увеличиха безработните около Димитровден тази година. Но някак си ни изниква, макар да я гоним, че ни разваля празничното настроение.
Но млъкни, сърце!
По-добре нека помислим кой днес първи навести дома ни. Защото според поверието, ако полазникът /първият гост/ е имотен и здрав човек, и ние ще сме такива поне до следващия Димитровден /Дали се отнася и за съдия изпълнител?/.
Пък и какви гости, нали е работен ден. Полазници са ни новините от радиото, агенциите телевизията. Да видим – БАН обвиниха министрите Дянков и Игнатов в геноцид, искат им оставките. Умря октоподът Паул. Актьорът Христо Мутафчиев получи инсулт. В Индонезия изригва вулкан, цунами отнесе 10 села. Според класацията на международната неправителствена организация "Трансперанси интернешъл" с два пункта е спаднал рейтингът на България за справяне с корупцията -имаме 3,6 точки при средно за Европа 6,4.
Пак черногледство! Нека мислим позитивно! Следващата година се очаква да е много успешна за пчеларите, защото, според народните поверия, ако на Димитровден луната е пълна, пчелите ще се роят, питите ще са пълни. Отнася се и за стадата – очакват се много агънца.
Малцина го споменават, но Димитровден е важен и за иманярите. Вярва се, че в нощта срещу празника небето се отваря и заровеното имане започва да проблясва със син пламък.
Ако се съди по народните песни, Димитровден е бил и повод човек да преосмисли приоритетите си, както бихме казали днес. Като например годеж или сватба. Според статистиката, за десетина години от 1990 г. броят на браковете е намалял наполовина – от 6,9 сватби на 1000 души на по-малко от 3,5 на 1000 сега. За щастие, това не се отразява на броя на бебетата. За миналата година статистиката отчита бейби бум - над 80 хил. новородени. И рекорд на близнаци и тризнаци - 1181 раждания на две деца и 39 раждания на три. Повече близнаци и тризнаци е имало чак през 1960 г. Повече от половината от бебетата са на неженени родители.
Е, както и да се погледне, децата са хубаво нещо. Сигурно много от тях днес са празнували, защото Димитър и производните му са сред най-срещаните имена в България.
Тонка ГОГОВА
Снимка: Петко БОРИСОВ
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!