вторник, 25 май 2010 г.

Припек част от 13-вековната култура на България

  • Книга, отпечатана с помощта на министър Рашидов, се превърна в център на внимание
Световноизвестната народна певица Валя Балканска призова българите, изповядващи исляма в село Припек, да станат членове на патриотичната организация „Дружба Родина”.
Според нея традициите на родинското движение, което е приобщавало българомохамеданите към българщината в края на тридесеттте години на миналия век, трябва да бъдат възстановени в Родопите. Валя Балканска пя на селищния празник на Припек в навечерието на 24 май. Съпровожда я гайдарят Петър Янев.
Село Припек е единственото българомохамеданско селище в община Джебел, населена с етнически турци. То наброява около 900 жители. 150 от тях са се върнали към лоното на християнството. Всяка година на 22 май жителите отбелязват празника на селото. Те поднесоха венци и цветя на паметната плоча на загиналите в Първата и Втората световна война техни съселяни.
Тази година съборът бе организиран със съдействието на общобългарската фондация „Тангра ТаНакРа” с председател Димитър Димитров и местната „ Дружба Родина”. Гостуваха им народният представител от Кърджалийския многомандатен район Цвета Караянчева, областният управител Иванка Таушанова, зам.-председателят на Съюза на тракийските дружества в България Величко Пачилов.
Кметът Асен Славов представи книгата „Припек-минало и настояще”. Той е един от авторите, положил началото на нейното списване още преди 30 години. Книгата, в която се разказва за българския корен на местните жители, е отпечатана с дарени пари от министър Вежди Рашидов.
Нашата книга е част от 13-вековната култура на България. Село Припек има своя история благодарение на Димитър Димитров, проф.Делчо Порязов, министър Вежди Рашидов. Любовта към Родината започва с любовта към дедите. Колкото корените са по-дълбоки, толкова дървото е по-високо, отбеляза кметът Асен Славов. Книгата е разпратена на 400 кме3тове в Родопите. Пристигнали отзиви от много от тях. Росица Желева, кмет на село Белица, община Лъки, написала ”Бъдете горди с книгата. Това е поредното доказателство за българския корен”.
Асен Славов представи и символите на селото, изработени със съдействието на фондация „Тангра ТаНакРа”. Знамето на Припек е зелено, жълто и бяло с герб, на който са изобразени лъв, слънце и бели къщи.
Кметът отчете и успехите на селото през последните години - изграждането на водопровод и канализация с помощта на държавата. Община Джебел отпуснала пари за баластриране на улиците, за ремонт на покрива на кметството и здравната служба.
В продължение на векове това място е крепост на свободни хора, хора, които тачат традициите и помнят своята история. Прекрасно е, че сте я описали в една прекрасна книга, каза народният представител Цвета Карянчева.
Вашият празник е в навечерието на Деня на буквите. Положили сте много усилия да запазите род и език. Малко села могат да се похвалят с писана история, заяви в приветствието си областният управител Иванка Таушанова.
Поздрави на припекчани изпрати лично премиерът Бойко Борисов.
Историята на Припек се превърна в основен обект на внимание. Ученици продаваха книгата на сергии на основната улица на селото. Учители очакваха, че ще стане основно помагало по краезнание.
За събора бяха дошли много журналисти,включително и от София.
Георги КУЛОВ

2 коментара:

Анонимен каза...
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.
Анонимен каза...
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!