Световноизвестната народна певица Валя Балканска призова българите, изповядващи исляма в село Припек, да станат членове на патриотичната организация „Дружба Родина”.
Според нея традициите на родинското движение, което е приобщавало българомохамеданите към българщината в края на тридесеттте години на миналия век, трябва да бъдат възстановени в Родопите. Валя Балканска пя на селищния празник на Припек в навечерието на 24 май. Съпровожда я гайдарят Петър Янев.Село Припек е единственото българомохамеданско селище в община Джебел, населена с етнически турци. То наброява около 900 жители. 150 от тях са се върнали към лоното на християнството. Всяка година на 22 май жителите отбелязват празника на селото. Те поднесоха венци и цветя на паметната плоча на загиналите в Първата и Втората световна война техни съселяни.
Тази година съборът бе организиран със съдействието на общобългарската фондация „Тангра ТаНакРа” с председател Димитър Димитров и местната „ Дружба Родина”. Гостуваха им народният представител от Кърджалийския многомандатен район Цвета Караянчева, областният управител Иванка Таушанова, зам.-председателят на Съюза на тракийските дружества в България Величко Пачилов.
Кметът Асен Славов представи книгата „Припек-минало и настояще”. Той е един от авторите, положил началото на нейното списване още преди 30 години. Книгата, в която се разказва за българския корен на местните жители, е отпечатана с дарени пари от министър Вежди Рашидов.
Нашата книга е част от 13-вековната култура на България. Село Припек има своя история благодарение на Димитър Димитров, проф.Делчо Порязов, министър Вежди Рашидов. Любовта към Родината започва с любовта към дедите. Колкото корените са по-дълбоки, толкова дървото е по-високо, отбеляза кметът Асен Славов. Книгата е разпратена на 400 кме3тове в Родопите. Пристигнали отзиви от много от тях. Росица Желева, кмет на село Белица, община Лъки, написала ”Бъдете горди с книгата. Това е поредното доказателство за българския корен”.
Асен Славов представи и символите на селото, изработени със съдействието на фондация „Тангра ТаНакРа”. Знамето на Припек е зелено, жълто и бяло с герб, на който са изобразени лъв, слънце и бели къщи.
Кметът отчете и успехите на селото през последните години - изграждането на водопровод и канализация с помощта на държавата. Община Джебел отпуснала пари за баластриране на улиците, за ремонт на покрива на кметството и здравната служба.
В продължение на векове това място е крепост на свободни хора, хора, които тачат традициите и помнят своята история. Прекрасно е, че сте я описали в една прекрасна книга, каза народният представител Цвета Карянчева.
Вашият празник е в навечерието на Деня на буквите. Положили сте много усилия да запазите род и език. Малко села могат да се похвалят с писана история, заяви в приветствието си областният управител Иванка Таушанова.
Поздрави на припекчани изпрати лично премиерът Бойко Борисов.
Историята на Припек се превърна в основен обект на внимание. Ученици продаваха книгата на сергии на основната улица на селото. Учители очакваха, че ще стане основно помагало по краезнание.
За събора бяха дошли много журналисти,включително и от София.
Георги КУЛОВ
2 коментара:
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!