четвъртък, 1 септември 2011 г.

Първанов: Предлагах нови избори 2007 г.

Президентът Георги Първанов днес за първи път каза, че е предлагал оттегляне на тройната коалиция и нови избори след приемането на България в ЕС 2007 г.
"Предлагал съм след влизането на България в ЕС да се проведат нови избори и тройната коалиция да поиска нов вот. Това предложение беше отминато тихомълком, така и не беше предмет на сериозен дебат", каза Първанов, смятан за архитект на тройната коалиция, в интервю за Би Ти Ви тази сутрин по повод излизането на книгата му "Отчетът на президента".
Той не пожела да уточни с кого от лидерите на тройната коалиция е водил тези разговори.

ПО-ДОБРЕ ДА ИМА ТРОЙНА КОАЛИЦИЯ, ОТКОЛКОТО ТАЙНА

защото това е една безпринципна коалиция, заяви Първанов. "Ние не знаем какво се крие зад тази последователна подкрепа на "Атака".
Не виждам политиката, сентенцията, на това, което е правило правителството и най-важното – резултатите, коментира още държавният глава, засягайки темата за отчета на правителството за две години мандат, обявен вчера.
Виждаме само конкретни стъпки на администрацията, които нямат пряк политически ефект, посочи Първанов, като даде пример с енергетиката.Президентът все пак приветства строителството на магистрали и поздрави кабинета за новата спортна зала в столицата.
Сравнявайки сегашния и бившия премиер, Първанов призна способност на Бойко Борисов да взема бързо и смело решения, докато Станишев нямал това качество.
Според Първанов здравната политика на сегашното правителство е пълен провал и реформа там не се случва нито сега, нито се е случила преди.През 2003 година казах, че там ситуацията е "шок и ужас", днес е "шок и ужас" на квадрат, заяви президентът.
Според него бъдещето на страната е да търси развитие на високите технологии.
На въпрос на водещата за хонорара на Ахмед Доган като консултант по хидроенергийни проекти, Първанов каза, че не коментира решения на съда, а нямал достатъчно информация, за да коментира моралната страна на казуса. Избягвам да персонифицирам разговори, каза Първанов.

ДОГАН ИМА МЯСТО В ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ ПРЕХОД

има своите противоречия, сигурно и своите негативни страни. Но ДПС с Ахмед Доган беше един от стабилизиращите фактори. Представете си друг вариант, представете си радикално ръководство на ДПС – какво би се получило. Оценка може би историята ще я даде най-добре на ДПС – може би трябва да е балансирана, смята президентът.
За това, че в някои медии го наричат "Гоце" и този псевдоним се използва и от политици, Първанов каза, че са го наричали и с бащиното му име, като смятат, че по този начин могат да го уязвят. Когато няма какво да кажат моите опоненти, използват подобни средства, посочи той.
"Влязох в президентството освиркан, аз не съм забравил, през 2002 г. имаше една агитка, която ме освирка за "добре дошъл". Това беше линията, която определени среди възприемаха през цялото това време. Но всичко, което не ме убива, ме прави по-силен", добави Първанов.
Той разказа подробно и за

СРЕЩАТА СИ МУАМАР КАДАФИ ПРЕЗ 2005 Г.

като открои ролята на британски разузнавач за постигането на позитивната развръзка и завръщането на осъдените на смърт български медици. Първанов каза, че досега публично не е говорено за ролята на този разузнавач.
"Това посещение се случи в момент, когато външният министър и правителството декларираха, че са дали всичко от себе си по казуса с българските медици и вече трябва президентът да се заеме. Това се прие зле от моя екип", разказа президентът и подробно описа как се е готвил за визитата и за срещата си с Кадафи.
Разговорът с либийския лидер е бил тежък. "Питаше за съдбата на Тодор Живков, питаше защо сме изоставили социализма. Отговорих му с цитати от "Зелената книга" (книга на Кадафи, публикувана 1975 г.), за да му влезна под кожата. След 4 часа разговори той ме попита какво може да направи за мен, а аз му казах, че искам да видя децата в Бенгази".

Президентът оцени и реакциите на Никола Саркози и бившата му съпруга Сесилия, както и на тогавашния британски премиер Тони Блеър.

На снимката:
Пред двата мантата като президент Георги Първанов често идваше в Кърджали. Той участва в научната конференция „Културни коридори” миналата есен.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!