Отворено писмо до средствата за масова информация, комисиите по икономическа политика, енергетика и туризъм и по култура, гражданско общество и медиите в Народното събрание изправи вчера ръководството на „Болкан Минерал енд Майнинг” ЕАД.
Обръщаме се към българските компетентни държавни органи, медии и широка общественост във връзка с поредица тенденциозни и неверни публикации във вестниците „Стандарт”, „Атака”, „Десант”, както и няколко интернет медии, уронващи името на международната компания „Дънди Прешъс Металс Инк.” и нейните дъщерни дружества в България „Челопеч Майнинг” ЕАД и „Болкан Минерал енд Майнинг” ЕАД. Спекулативното отношение към нашата компания в случая засяга не само доброто име на един отговорен чуждестранен инвеститор, но и доброто име на над 1000 работници и служители на компанията.
Винаги сме били изцяло прозрачни в своята дейност. Компаниите на „Дънди Прешъс Металс” са добри корпоративни граждани и се ръководят от философията, че всеки един проект в минерално-суровинния сектор трябва да бъде в полза на местните общини и граждани.
От компанията са разтревожени, че паралелно с обсъждания на Доклада по ОВОС на инвестиционното предложение за „Добив и преработка на злато-съдържащи руди от участъка на находище „Хан Крум” в община Крумовград са зачестили и опитите за медийни манипулации и насаждане на страх сред местните хора. В тази връзка от БММ държат да изтъкнат някои важни обстоятелства:
През 2005 г. „Болкан Минерал енд Майнинг” предложи проект за добив на злато чрез цианидна технология. Сега предлагаме проект, който предвижда двойно по-малко площ и използване на по-малко количество вода. Съобразихме се с притесненията на част от местните хора и се отказахме от цианидната технология в Крумовград, въпреки че и до днес тя остава най-икономически обоснована и експертите в минната дейност не се съмняват в нейната безопасност. За нас са необясними твърдения като тези във в. „Стандарт”, че „скриваните днес цианиди” и наличието на „уран в земята” ще превърнат “Крумовград във Фукушима на Балканите” /в. „Стандарт”, 27 април, „Крумовград кълне златното си тепе”/.
Категорично подчертаваме, че отказът на компанията да използва цианидна технология е окончателен, както и че направените в акредитирани лаборатории анализи не показват наличие на уран в участъка и околността.
Дружеството БММ финансира спасителни и консервационни археологически работи в района на Ада тепе /за сравнение – два пъти повече, отколкото досега са вложени в работата по Перперикон/.
Компанията има конкретни идеи за запазване на културното наследство на региона и подпомагане на културния туризъм в Крумовград в бъдеще.
В инвестиционната програма на БММ е предвидено създаването на Инвестиционен фонд за подпомагане на малкия и среден бизнес, както и създаването на общински фонд, който ще се финансира с част от печалбата на предприятието и ще финансира инфраструктурни, социални и културни проекти.
Ние сме убедени и ще работим за това модерният и щадящ околната среда рудодобив, да се развива успоредно и в хармония с други традиционни за района дейности – тютюнопроизводство, зеленчукопроизводство, животновъдство, заявяват от БММ. Поели сме пълни гаранции, че дейността ни тук няма да попречи на традиционния поминък, а напротив – с фонда за подпомагане на бизнеса ще дадем допълнителни възможности на земеделските стопаните. Имаме готовност и желание да партнираме и подпомагаме осъществяването на проекти в сферата на туризма, екологията, археологията.
Поели сме ангажимент 90% от работните места да бъдат за местни хора. Предвиждаме създаването на Обучителен и квалификационен център. Изчислено е, че всяко пряко работно място в минната индустрия води след себе си от 3 до 5 допълнителни работни места. Инвестицията на „Дънди Прешъс Металс” ще донесе значителни ползи за националната и местна икономика от концесионни такси, данъци и осигуровки и др.
От компанията изтъкват още, че ще продължават да развиват своите проекти в България като стриктно спазват законите на страната, ръководени от най-добрите практики и с грижа за околната среда.
Апелираме към всички заинтересовани страни да бъдат обективни в своите преценки и да не се поддават на манипулативни твърдения, които не са в полза на обективната истина и не работят в полза на местната общност, се казва в края на отвореното писмо.
1 коментар:
kakvo gi lajete horata.90 procente otzlato dobiva v cveta se izvar6va s pomo6ta na cianid.i ora znaite 4e cianida se izpolzva v napravata na atomni bombi koeto e izklu4itelno opasno za 4ove6kij givot.osobeno za malkite deca bremenni jeni.vci4ko 6te e sakateno.posle tija pari turi vgaza na dandi pre6as.
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!