понеделник, 30 май 2011 г.

Зависимостта към цигарите равносилна на хероиновата

За да разберат дали имат проблеми с белите дробове и колко са пристрастени към цигарите, кърджалийци участваха днес в изследване пред театъра от 9 до 15 часа с помощта на апарата спироком. Изследването на дишането е безплатно, резултатите излизат веднага.
Има отклонение при трима души, бяха по-възрастни хора, дългогодишни пушачи, каза Донка Методиева от пневмофтизиатричното отделение към кърджалийската болница.
Ренета Велкова, психолог и завеждащ Кабинета за преодоляване на тютюневата зависимост към Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ в Кърджали, приканваше хората да си направят и теста на Фагерстрьом, който отчита степента на никотинова зависимост. Ако човек пуши няколко дни, може да се каже, че е склонен към психологическа зависимост, казва Велкова.
Установено е, че физиологичната зависимост от цигарите е силна като кокаиновата и хероиновата. Отказалият се изпитва дискомфорт, нервност, тревога и силно желание да пуши. При всмукването на дима никотинът достига за 7 секунди до нервните клетки. Вече пушат и 10 - годишни деца, мъжете са повече от жените, са наблюденията на психоложката Велкова.
Показателите на 15 - годишната Таня са добри, но не идеални. Таня пуши от една година. Вкъщи не посяга към цигарите, само като седне някъде на кафе. Валентина Грудева е отказала цигарите с помощта на специализирания кабинет към РЗИ. Преди това е пушила близо 23 години по една кутия цигари дневно. Няма бивши пушачи, смята Грудева.
В изследването се включиха 71 пушачи, 11 от тях се оказаха с лоши показатели. 15 души, предимно млади хора, попълниха теста.
Кампанията бе във връзка с 31 май - Световния ден без тютюнев дим. Организира се от РЗИ съвместно с Обществената коалиция за здраве и болницата. От клуб ”Младите хора - здраве, секс, наркотици” и младите доброволци от БЧК раздадоха в най-посещаваните заведения информационни материали за вредата от тютюнопушенето.
Тази година 31 май е под надслов „Рамкова конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация”. Това е първият международен договор за обществено здраве в света, приет и от България в края на 2005 г.
В изпълнение на Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето в България и програма СИНДИ през целия месец май се провеждаха инициативи. Тютюнът носи риск от развитие на много сериозни заболявания като инсулт, хипертония, заболявания на дихателната система, рак на белия дроб. 
Радка ПЕТКОВА 
Снимка: Петко БОРИСОВ

3 коментара:

Анонимен каза...
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.
Анонимен каза...

bravo petko i radke

Анонимен каза...

ami da - to v tasi bolnica e tolkova zle vsi4ko vatre, ta zatui vanka pravqt pregled i na dajd i na stud i na pek...

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!