По искане на синдикатите заповедта за спиране на Агломерационния цех в оловния завод е спряна за неопределено време. Това стана ясно на вчерашната среща между представителите на ръководството на ОЦК, екипа на кмета Хасан Азис, общински съветници и основните синдикални организации в страната. Вие изпълнете вашите задължения и отговорности към работниците си и гражданите на Кърджали, ние ще се разберем с министрите, обърна се към изпълнителния директор Славея Стоянова вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. Под „вашите задължения” той визира точките и сроковете за тяхното изпълнение от краткосрочната оздравителна програма за оловния завод, внесена през февруари в Министерството на екологията.
Представителите на Валентин Захариев се опитаха да убедят кмета Хасан Азис и съветниците да застанат на тяхна страна в преговорите с министър Нона Караджова. При представянето на нарочените мерки за намаляване на наднормените изпускания на серен диоксид Славея Стоянова подчерта, че липсва нормален диалог между мениджърския екип на ОЦК и екоминистерството. Знаем, че сме надхвърлили позволените за година средночасови норми, но с тази технология няма как да е иначе.
Единственото решение е да имаме нов завод. Половината от инвестицията ни – около 80 млн. лв., за ново цинково производство е изпълнена. То ще е готово до края на 2012 г. Ако ни оставят да работим и продължим започнатото обновление, новият оловен завод би могъл да е реалност година по-късно, заяви Стоянова. Тя информира, че лицензът и оборудването вече са поискани от австралийците от „Аусмелт”. До края на юли трябва да е започнала газификация.
В отговор на съветниците, кметският екип и синдикатите заявиха, че никой от тях не е за крайната мярка оловно да преустанови работа, но това не трябва да става за сметка на здравето на кърджалийци. Те поискаха да им бъде дадена гаранция, че ОЦК ще спази поетите ангажименти и срокове при строг мониторинг и пълна обществена и медийна прозрачност. Единствено представителят на ГЕРБ се обяви за закриване на Агломерационния цех
Инж. Стамен Стамов заяви, че това, както и самата оздравителна програма, е напълно изпълнимо, но поиска пълна ревизия на останалите източници на замърсяване на въздуха над Кърджали. Защото неоспорим факт е, че при спряно оловно производство дори за цяло денонощие, нивата пак са били над нормите, подчерта той.
Съветничката от СДС Дора Христова предложи предприятието да поеме разходите по извършването на прегледи на деца от района за наличие и на кадмий и тежки метали в кръвта им. Съгласни с предложението бяха и колегата й от БСП Милко Багдасаров, както и синдикатите.
От синдикатите обаче бяха категорични, че държат не само на запазването на 350-те работни места в оловно, но и на редовното изплащане на заплатите и подобряването на условията на труд.
В заключение кметът заяви, че здравето на хората и екологията не трябва да се превръщат в политически инструмент. Абсолютно съм несъгласен отговорността да се прехвърля от централната върху местната власт. Проблемът и решението по казуса ОЦК са на бюрото на министър Караджова, заяви твърдо Хасан Азис.
Красимира НЕШЕВА
Снимка: Мехмед РЕДЖЕБ
1 коментар:
Някой да зададе конкретен въпрос на Захариев, а и на Стоянова, кога ,какво и как са изпълнили от
техните обещания? Купили ли са на работниците си лични предпазни средства?Извършили ли са задължителни медицнски прегледи за 2010г., направили ли са задължителните замери нае факторите на работната среда за 2010г. Какво са направили по предписанията та "Инспекцията по труда"???????
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!