петък, 15 април 2011 г.

Наско Настев: Бизнесът в Кърджали се развива устойчиво

Прегледах подробно индикаторите, по които от Института за пазарна икономика  са определили местните условия за правене на бизнес в България. Така проведено проучването е непълно. Не съм съгласен, че Кърджали е най-лошото място в България за правене на бизнес. Така каза председателят на Търговско-промишлената палата в Кърджали Наско Настев. Като доказателства за твърденията си той посочи разминавания на местата в класацията. Там, където е най-голяма безработицата, каквито са Видин и Монтана, са в челните редици?
Кърджали има устойчиво развиваща се индустрия – добивна, машиностроителна, дърводобивна, текстилна, мебелна. Не съм чул наскоро да е затворено предприятие, напротив във фирмата за каучукови изделия за автомобилната промишленост „Теклас”, където работят 350 души, разширяват производството си и предстои назначаването на още 200 работници. „Горубсо” пуска нова инсталация и осигурява работа за близо 100 човека.
Според Настев ниският образователен ценз не може да бъде пречка за ново производство в града. Всеки, който разкрива предприятие, има възможност по европейски програми да обучи хора с необходимата квалификация. За всеки корпоративно настроен инвеститор ниското заплащане на труда е добре дошло.
Общината вдигна малко данъците нагоре, но то е толкова незначително и не може да е определящо за този, който иска да работи тук. Разрешителните за строителство не се бавят.
Макар и само с план за благоустрояване, е определена и новата индустриална зона „Юг”. Ако предприятията поработят още за подобряването на екологичната обстановка, градът ни ще бъде привлекателен за инвеститори, особено от туристическия бизнес, коментира Настев.
 
Хасан Азис:
 Районът е привлекателен за инвестиции

Общината е създала условия за развитие на бизнес в нова индустриална зона на площ от 300 дка, от които 270 са общински. Увеличават се текстилните цехове. Само през последните години имаме инвестиции за милиони левове. Един от примерите е този на турската фирма „Теклас. Затова не съм съгласен с негативните оценки, заяви за медии кметът Хасан Азис по повод класацията на Института за пазарна икономика, която отреди Кърджали за най-лошото място за правене на бизнес.
Кметът посочи новия пазар на производителите като възможност за бизнес - голямата складова база и хладилните помещения, след отварянето на Маказа, ще привлекат клиенти. Огромните залежи на зеолит и перлит също са предпоставка за влагане на капитал. Машиностроенето и по - специално производството на хидравлични цилиндри, остава традиционно силно. Значителна част от продукцията е за чужбина, както и тази от текстилните фирми.

Снежана ГОРАНОВА 
„Пневматика - Серта” е най-голямата машиностроителна фирма в Кърджали, работи изцялото за европейските и световни пазари
Снимка: Петко БОРИСОВ

4 коментара:

Анонимен каза...

Кърджали е градът с най-лоши условия за правене на бизнес. Това показва индексът "Местни условия за бизнес" на Института за пазарна икономика, направен съвместно с институт "Отворено общество".
По девет от десетте показателя представянето на града край Арда е крайно незадоволително. Възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниската трудова заетост – на предпоследно, смятат авторите на изследването. Проблем за Кърджали е и образованието на заетите, както и малкият размер на заплатите. Единственият добър резултат за града ни е при размера на местните данъци и такси.

Анонимен каза...

На дъното на класацията са още Смолян и Хасково. С лоши показатели са и Силистра, Видин, Кюстендил, Плевен, Благоевград и Шумен.
Най-добрият град за правене на бизнес в Българя е Габрово. След него се нареждат Сливен, Русе, Бургас, Варна, Стара Загора. Пловдив и София са на 11 и 12 то място.
Класацията се прави за всички 28 областни града на базата на отделно подреждане по няколко фактора, сред които размерът на местните данъци и такси, работата на администрацията и икономическата активнос

Анонимен каза...

Агонията е в държавата: Гръбнакът е взел властта и за жалост реже главния мозък, защото не му трябва, каза професорът за това, което днес ни се случва.

Анонимен каза...

"Общината вдигна малко данъците нагоре, но то е толкова незначително и не може да е определящо за този, който иска да работи тук."

Пълни щуротии на един партиен кадър, нямащ представа от бизнес и въобще откъснат от реалността. Технически имаше намаляване на промилите, но базата се вдигна много. На повечето фирми данъците скочиха с 60-70 процента. Това ако е минимално не знам.



"Общината е създала условия за развитие на бизнес в нова индустриална зона на площ от 300 дка, от които 270 са общински."

Общината е доказала, че освен условия за корупция, друго не може да създава. Чуждите инвеститори трябва да бягат като дявол от тамян от работа с община или държава. Това, че от инд. зона 300 дка., 270 дка. са общински е само минус за тази зона. Спешно да търси частен купувач на тези декари а не да чака чужденци на които да им отреже главите. Общината има ангажимент към комуникациите и инфраструктурата. Бизнеса да го остави на частни фирми. Срам за града е първото място по корупция, срам.

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!