
Едва около един процент от лопатарите се раждат албиноси или напълно черни, каза директорът инж. Георги Шереметев. Черните са по-редки от белите, но са по-незабележими. И преди в участъка са се раждали малки с отклонения от естествения цвят. Освен по козината, те не се отличават с нищо от нормалните си събратя. Нямат отклонения в развитието, в поведението и здравето, а „трофеят” за ловците – рогата, и при албиносите са с разклонения и качество като на другите.
Независимо от тези съвсем разумни доводи, правилата за подбора на животните в един дивечовъден участък изисква, което е с отклонения, да бъде „отстреляно”. Бялото лопатарче е още мъничко, но когато достигне възрастта за размножаване, точно това го чака.
Еленчето може да продължи да радва с необикновената си красота, ако се намери къде да живее извън участъка. Например в зоокът или в зоологическа градина.
Готови сме да го дадем, ако някой го иска, но не се ангажираме да го заловим, каза инж. Шереметев. Вече се опитвали да хванат конкретно животно, като го прострелят с упойваща стрела, но то избягало и не могли да го намерят. Нямат опит с дозирането на упойката. Ако е повече, може да го убие. Ако от някоя зоологическа градина имат опит с упойването на лопатари, нека дойдат да го хванат, каза Шереметев, за когото очевидно идеята да убият еленчето не му харесва.
Най-близкият до Кърджали зоокът е в Хасково. Но животни, сред които и сърни, имаше и в двора на църквата „Свети Георги” в Кърджали. Бялото еленче със сигурност ще е като магнит за децата, ако има къде да се срещнат с него.
Тонка ГОГОВА
Снимки: Мехмед РЕДЖЕБ
2 коментара:
Бяла душичка! Дано скоро се намери дом за еленчето!
Какво става, има ли кой да го осинови? Моля информирайте ни.
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!