сряда, 13 април 2011 г.

Намериха за 5 деца семейства в Кърджали и Ардино

Недоволни приемни родители и неправителствени организации алармираха Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето за неправомерно третиране в нормативната уредба на правоотношенията между директорите на "Социално подпомагане" и тях.
Сериозни проблеми съществуват при подписването на трудов договор за приемните родители, които са одобрени за професионални, т.е. получават заплата за това, че се грижат за чужди деца в собствения си дом, посочват от Националната асоциация за приемна грижа.
Хора с инженерно образование, станали приемни професионални родители, губят възможността върху възнаграждението им да се начислява т.нар. "клас за прослужено време". Тези случаи са свързани с промените в Кодекса за социално осигуряване и не засягат онези приемни родители, които са били педагози, възпитатели, социални работници или медицински лица, занимавали се с деца. На тях се зачита „клас за прослужено време”,коментира директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане” в Кърджали Кемал Фаик.
Той даде за пример трудовоправните взаимоотношения с петте приемни семейства в Кърджали и Ардино, чиито членове са педагози, социални работници, възпитатели. В трите професионални приемни семейства в Ардино живеят три деца. Едно от тях е настанено заради  упражнено домашно насилие. В двете семейства в Кърджали също има по едно дете.
Голям интерес към кампанията за набиране на приемни родители проявиха в Крумовград. Там три семейства искат да станат професионални приемни родители. Те също са работили преди с деца, което не налага специално обучение, а трудовият им стаж досега ще се зачете, каза Фаик.
Това, че при нас няма проблем, не значи, че не бива да се обърне внимание на желанието на Националната асоциация за приемна грижа да се създаде работна група с участието на представители на държавните институции и неправителствения сектор, която да изготви предложения за промени в нормативната уредба, така че да се уредят отношенията между държавата и приемните родители за специален режим на договаряне, различен от трудово-правния. По този начин ще се спестят средства на държавата, ще се облагодетелстват децата без родители и ще се изчистят някои недоразумения, заяви Фаик .
Всяко приемно семейство, поело грижата за едно дете, получава на месец 321 лв., за две деца – 336 лв. и за три – 360 лв. Семейството има право и на еднократна годишна помощ от 600 лв.

Снежана ГОРАНОВА
Снимка: Петко БОРИСОВ

1 коментар:

Анонимен каза...

G-N FAIK opravete i programite za deca invalidi za6toto komisiq ot LEKARI telk postavqt invalidnosta na bolnoto dete a koi sa rabotnicite ot socialni da opredelqt koe dete ima pravo na asistenti o6te malko i 6e izvikam komisiq ot po vis6e stoq6tite da napravqt proverka dali vsi4ki zaslujavat na tezi uslugi

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!