понеделник, 28 февруари 2011 г.

Цианидът в центъра на Кърджали влиза в Европарламента

Питане защо е допуснато в центъра на Кърджали да бъде монтирана инсталация за цианидно излужване на злато, както и за замърсяването на въздуха от ОЦК ще внесе в Европейския парламент /ЕП/ гръцкият евродепутат от партията на Зелените Михаил Тремополос. Заедно с представители на български екологични организации той беше в Кърджали в събота, 26 февруари, за да се запознае с екологичните проблеми. Тремополос, бе един от инициаторите да се приеме от ЕП Резолюцията за забрана на цианидите от 5 май 2010 г. Неговият подпис стои под документа от името на Зелените.

В Кърджали се срещнаха с кмета Хасан Азис, началника на сектор Екология Веселина Танчева и съветници от всички групи в Общинския съвет, за да разговарят за екологичните проблеми в града. След символичен протест пред сградата на „Горубсо” с лозунги ”Горубсо Кърджали-незаконна цианидна инсталация”, „Искаме чиста Арда в България и Гърция”, ”Без цианиди в Арда и Марица”.

Община Кърджали е единствената в Европейския съюз /ЕС/, която води дело срещу незаконно изграждане на инсталация за обогатяване и добив на злато по цианидна технология, обяви евродепутатът, когато научи, че е заведен иск в Административниия съд против одобряването на инвестиционното намерение на „Горубсо”. По време на срещата с общинарите еколозите бяха приятно впечатлени от ангажираността и активността им за защита правото на гражданите да живеят в чиста околна среда.

Кметът Хасан Азис показа на сателитна и аеро снимки на града колко близко до жилищните сгради е разположена производствената площадка на предприятието, че е на брега на Водното огледало и граничи с бъдещия парк „Арпезос” и настоящия „Горубсо”.

С проблемите ни са запознати Народното събрание, Правителството, Европейския парламент, Европейската комисия. Почетният гражданин на Кърджали евродепутатът от групата на Либералите проф. Владко Панайотов е в Комисията по екология. Имаме подкрепата на гръцката община Комотини. Въпреки това остава съмнение, че не се прави достатъчно, за да се реши проблемът, каза Хасан Азис.Вашето присъствие е от голямо значение за нас, защото проблемът с цианидите е не само от местно значение, а глобален. За замърсяванията няма граници, пренасят се по въздуха и течениета на реките.

Общинските съветници връчиха на еколозите докладна с информация за екологичното състояние на Кърджали и решението на съвета от септември 2009 г. да се иска „Горубсо” да изнесе производството си извън града. Има решение на Министерския съвет отпреди около десетина години по предложение на тогавашното Министерство на регионалното развитие производството на „Горубсо” да бъде преместено извън чертите на града. Това решение не е отменено, информираха ги те. Въпреки това от Министерството на екологията беше одобрен ОВОС на инсталацията през 2009 г. До няколко седмици се очаква предприятието да получи и Комплексно разрешително за производство на злато по цианидна технология.

Живеем в европейска държава, а на общинските съветници и на общинското ръководство е отказан достъп и информация какво става в предприятие в центъра на града, каза съветникът Здравко Деведжиев.

Европейските закони дават право на гражданите на информация, още повече, ако става въпрос за личности на изборни длъжности, коментира евродепутатът Тремополис. Правото на информираност може да се потърси и по съдебен път, както и обезщетения, ако се докажат щети от дейността на фирмата. В други държави тази практика дава добри резултати, защото бизнесът е чувствителен, когато губи пари, коментира той.

Европейският парламент гласува Резолюция за забрана на цианидите, но тя трябва да се приеме от Европейската комисия, обясни Тремополос. И в европейските структури натискът от страна на минната промишленост това да не стане е много силен.

Обяснението от ЕК, че не приема Резолюцията е, че забраната на цианидите не е необходима, защото директивата, според която се изисква ОВОС е достатъчна защита, допълни го Даниел Попов от „България без цианиди”. Практиката в България, обаче е показателна, че не е достатъчна. Доказателство е случаят с „Горубсо” в Кърджали. И в КЦМ в Пловдив работи незаконна цианидна инсталация. Екологичните организации са подали петиция срещу нея с 15000 подписа, съобщи Попов.

Бахар Палова припомни, че инвестиционното намерение на „Горубсо” е било одобрено от МОСВ с някои предписания, които изглежда не са изпълнени. Едното от тях е резервоарите на инсталацията да са в помещение. Вижда се, че не е направено. Другата забележка е, че нямат решение за съхранението на отпадъците. Палова предложи да се поиска информация за „Горубсо” чрез ЕП, след като не може да се получи по друг начин и да се спре издаването на Комплексно разрешително.

Тремополос увери, че Кърджали има в лицето му защитник в ЕП. Досега той е внесъл над 20 запитвания само по въпроси за България. Сега поема ангажимент да постави въпроса за „Горубсо” и ОЦК в Кърджали.

Тонка ГОГОВА

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!