Безпаричието и бизизходицата да се намери работа прави все по-често хората в Кърджалийско емоционално нестабилни. Според психолога от Държавната психиатрична болница в града Илхан Изет ефектът на кризата върху кърджалийци е осезаем.

Някои от хората търсят начини да се пенсионират, защото доходите им са нестабилни. Изет ги съветва, че с времето кризата ще поотмине, насърчава ги да търсят различни варианти за работа, дори и тя да не е добре платена. По-важното е безработният да не се отчайва и да се затвори сам у тях, да не се съжалява. Конфликтите в семейството и с близките са по-лесни за решаване, особено ако не са свързани със социални проблеми.
Почти всеки човек в един момент през живота си развива депресия, която по принцип е лечима. Това състояние не подминава и учениците, които са доста натоварени в училище. На дъщеря ми в трети клас дават такива задачи, които и аз не мога да реша, дава пример Изет. А какво ли се случва в 7-8 клас?! Според него друг проблем е агресивността сред младите хора. До голяма степен тя идва от невинното представяне на насилието по филмите, където героят, колкото и да го бият, не умира.
Депресията често съпътства безработните в Кърджалийско. Може да се каже, че тя е болест на нищоправенето и на самотата. Психологът много често забелязва, че в нея затъват току що пенсионирани хора между 55 и 62-годишна възраст. Много често боледуват жените, чиито деца вече са студенти, а съпрузите им примерно ходят на работа.
Между четирите стени не е трудно да поддадеш на депресия, още повече, че тези кърджалийки, обикновено са само домакини и са с ограничени социални контакти. Нека да намерят старите си дружки, да се занимават с нещо, дори и с клюки, за да не изпадат в това състояние, съветва психологът, който е и фелдшер по образование. Много често такива жени подценяват леката си депресия, от което изпадат в още по-тежко състояние.
За леките случаи на депресии се препоръчва хората да си запълват деня с интересни занимания, дори и това да е насила. Един от симптомите на заболяването е, че нищо не му се прави на човек. След известно време той се обезсърчава, смята, че вече и нищо не може да прави, което го затваря в един омагьосан кръг. Депресираният се определя за тежкоболен, което подхранва неговата пасивност.
Хубаво е в такива моменти да се върши нещо, например някаква ръчна работа, дори и не толкова интересна. При контактите с приятели трябва на всяка цена да се избягва, болният да говори за състоянието си. Когато се отдаде на занимания, лека полека човек вижда, че може да се справи с проблемите си, дори и да е депресиран. Има хора, които предпочитат разходки сред природата и така се разтоварват.
В последно време психолозите от болницата в Кърджали трудно обхващат всички хора, които се нуждаят от консултации. В лечебното заведение работят само трима специалисти, които обслужват 350 души. Работят почти постоянно на пълен капацитет и затова им се налага дори да връщат хора, които имат нужда от психологическа помощ.
Доста трудни за повляване са така наречените панически кризи, при които човек може да си внуши, че ще получи инфаркт. При преглед обаче сърцето му се оказва здраво. Други се страхуват ужасно много от смъртта. Трети смятат, че е задължително да ги сполети определена болест и от нея ще умрат. На такива хора се помага трудно, те често звънят за помощ, трябва много да се увещават и да пият лекарства. След време, ако не обръщат внимание на кризите си, симптомите могат да отшумят.
Много труден за решаване е бил случаят с младо момиче на 29 години, което има натрапчиви мисли, че всичко лошо, което се помисли, се чува от дявола и впоследствие се случва. Състоянието на жената се отключило след като дала религиозни книги на свой познат, а той се самоубил след време.
Радка ПЕТКОВА
Снимки: Петко БОРИСОВ
1 коментар:
bravo kolega davai koraj na horata
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!