вторник, 11 януари 2011 г.
Джипита скочиха срещу недомислена наредба
Допълнението на Наредба 40 на здравното министерство, което задължава личните лекари да осигурят денонощна помощ на хората, смущава д-р Невин Садъкова от Момчилград. В града има общо три джипита. Абсолютно неяснота витае около наредбата, която й изглежда недомислена и недописана от чиновниците в министерството.
Наближава 28 януари, срокът, в който като личен лекар д-р Садъкова трябва да подаде документи в РЗОК в Кърджали. Само здравноосигурените й пациенти са 2000. Ако сключат договор с практика в Кърджали, ще трябва да пътуват за всеки свой здравословен проблем, възникнал нощем например, до областния град. Проблемът е, че в Момчилград няма дежурен кабинет, няма и лекарска групова практика, има един медицински център, но в него не може да се осигури дежурен лекар.
Д-р Садъкова също има право на почивка и не може да е 24 часа на разположение на хората непрекъснато 365 дни в годината. Ако отиде недоспала на работа и сгреши, кой ще носи отговорност? Досега хората са разчитали на нея до 22 часа. През останалото време, ако дете вдигне температура например, са търсили Спешна помощ. Според д-р Садъкова разумно е да се даде право на личните лекари да сключват договори с центровете и филиалите за спешна медицинска помощ. Сега доколкото знае, за центровете остават само спешните случаи – инсулт, инфаркт. Пълна недомислица е, че наредбата предвижда през деня и нощта да има един и същ пакет медицински дейности. В малките часове се предвижда да има, например, детска консултация.
Според семейния лекар от Кърджали д-р Светлана Гаджева наредбата е по-скоро демагогия. Така замислена дублира функциите на Бърза помощ. Ако болният е с инфаркт, това ще забави придвижването му до Центъра за спешна медицинска помощ в момент, в който всяка минута за човешкия живот е важна.
Лекарката е притеснена, че няма как да се разкъса между всички свои пациенти, които обслужва. Някои от тях са от града, други от селските райони, доста от тях неосигурени. Когато хората се нуждаят спешно от помощ, а не знаят кой е дежурен лекар, това би влошило състоянието им. Ако се размотават между Спешната помощ и лекарския кабинет, може да се стигне и до фатален изход.
В средата на декември Министерството на здравеопазването съобщи, че с готвените промени в Наредба 40 джипитата получават допълнително финансиране и право на избор дали да дават дежурства в празнични дни и след края на работното време.
През 2011 г. общопрактикуващите лекари ще имат възможност да организират групови практики и да поемат дежурства или да сключат договори с групови практики на специалисти, медицински центрове или ДКЦ. Срещу това те за първи път ще получават и целево финансиране от НЗОК. За тази цел са заделени 9 млн. лв., които ще се разпределят за осигуряване на непрекъсната медицинска помощ в извънболничната сфера. По този начин всички здравноосигурени пациенти ще имат възможност да получат медицинска помощ по всяко време на денонощието. В същото време спешните портали на болниците ще бъдат разтоварени от неспешните случаи.
ОТКАЗВАТ ДА РАБОТЯТ ИЗВЪНРЕДНО НОЩЕМ
Общопрактикуващите лекари няма да влязат в дежурните кабинети, които трябва да заработят от 1 януари. Това съобщи шефът на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в страната д-р Любомир Киров. Отказват да се обединяват в групови практики и да работят извънредно нощем и през почивните дни. В новата наредба липсват правила за организацията и финансирането на работата.
Новият модел можел да се приложи пилотно в няколко населени места и ако се окаже ефективен, да се въведе масово.
Радка ПЕТКОВА
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!