Година преди местния вот през 2011 г. се заговори, че вътрешният изборен туризъм вече е започнал. За такава тенденция, особено в морските и курортни общини, говори справка на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". Уседналостта предизвика бурни спорове и реакции в Народното събрание. Идеята бе срокът да бъде увеличен от 10 на 12 месеца, но тъй като управляващите няма да успеят да приемат Кодекса навреме, по настоящ адрес ще могат да гласуват имащите адресна регистрация през последните 10 месеца преди изборите.
Към 15 декември броят на регистриралите се по настоящ адрес в община Кърджали е 73 хил.193 души, а с постоянен адрес е 122 хил. 440. За сравнение през август и септември тези с настояща адресна регистрация са били съответно 73 929 и 75 569 души. Забелязва се увеличение най-вече по време на празниците, като да речем през ноември, когато мюсюлманите отбелязаха Курбан байрам. След това броят на регистрираните се „нормализира” в рамките на 73 000 – 74 000. Факт е, че е малко съмнително някой, който идва тук по празничен повод и остане да речем седмица, да се регистрира в общината. Препоръчително е и е по правилата, но колко от вас като пристигнат в някой друг град първо хукват към службата по вписване на населението.
Ако се погледнат данните за цялата област, положението горе-долу е същото. С постоянен адрес в седемте общини са 322 292 души. С настоящ адрес са 162 410. През август те са били съответно 322 332 и 165 248, т.е. броят им слиза леко надолу.
Редно е да се признае, че от справката не става ясно нито откъде идват новорегистрираните, нито каква е целта на пребиваването им – дали ще работят, ще учат, ще гостуват на приятели, връщат се при родителите си или ще се женят. В никакъв случай не може да се изключи, че дори и малкото новорегистрирали се по настоящ адрес не го правят именно с цел да гласуват тук догодина. Време за това, както се казва, все още има.
Освен това никак няма да са малко тези, които до изборите ще навършат 18 г. и ще получат правото да гласуват. Но всичко това едва ли ще е достатъчно, за да мобилизира която и да е политическа сила да премества от точка в точка големи групи от хора, както се случи на предишните избори. Нека не забравяме и че живеем в криза, безработица, ниски трудови доходи или казано иначе – рискът да се местиш просто ей така някъде е значително по-голям от преди.
Пред bTV специалистът по изборно право проф. Михаил Константинов изрази мнението, че за да се спре изборният туризъм, трябва да се направят две прости неща – да се добави в наредбите за подаване на молба за смяна на адреса, че е нужно да се посочи мотив за искането, а също и да спре всякаква смяна на адреси, докато хората наистина не докажат, че има къде да живеят. Според математика високата изборна активност наистина ще тушира влиянието на купените гласове, но наличието на пришълци ще останат решаващи при изборите в селото.
Красимира НЕШЕВА
1 коментар:
Трябва да се криминализира лъжата във връзка с адресната регистрация.Това е още един начин да се попречи на изборния туризъм.Който се регистрира на място,където не живее в момента на издаване на личните документи,да подлежи на солидна глоба.Тогава ще се окаже,че "съквартирантите" примерно на кмета Хасан Азис са лъгали,когато са се регистрирали.И ще трябва да отговарят пред закона за това.
Публикуване на коментар
Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!