четвъртък, 30 септември 2010 г.

Д-р Яшар: Това е гавра и с пациенти, и с лекари

 Нямам надежда, че здравеопазването скоро ще се оправи. Това е гавра  с пациенти и лекари. Държавата  е длъжник на джипитата от 9 месеца насам, сподели д-р Нурай Яшар от Комунига.  
За опразването на касата  може и да е вярно, но кой да го докаже? Има безсъвестни хора, които са харчили повече от онова, което е за всички.По мои сметки в  нашата област работят около 250 лекари. Малцина се забогателите от професията.Такова е  съотношението и в страната, коментира той и предлага в най-скоро време да се въведе електронна здравна карта на всеки. Това ще спре течовете.
С личната си здравна карта всеки да получава помощ за колкото е внасял. За останалите, които са дали прекалено малко и нямат възможност, да се погрижи държавата. Да не се натоварват другите здравноосигурени.
От всеки колкото може, на всеки колкото му трябва. Това е остарял лозунг и не стимулира хората да се осигуряват за здраве. Така разсъждава д-р Яшар, който  живее редом с всичките си 2300 пациенти от Комунига, Паничково и още 25 махали. От тях само 1200 са осигурени. За останалите също се грижи. Знае, че и да сложи някакви тарифи, нямат с какво да платят. Нямат...
Кожата ли да одера от гърба им? Тук се познаваме, не мога да срещна болката  и да отмина, без да помогна, защото знам с какъв черен труд  едва  изкарват прехраната си. Д-р Яшар преглежда и стотина деца в основното училище.
Младите  мъже търсят препитание по строежите във вътрешността на страната. Живеят по квартири, а тук са  оставили дуетажни къщи. Всяка година по 2-3 семейства напускат Комунига. От 10 години насам се раждат само по 15 -16 бебета. Големите градове са пренаселени, а селата  се обезлюдяват, населението им застарява . И по този проблем държавниците ни мълчат. Нямат никаква стратегия за развитие на селата, за земеделието и кажи-речи за всичко. Затова едва кретаме. Все сме на опашката  на европейските държави. Живеем трудно. Иначе селото ни е красиво, уютно, хората интелигентни и добри. Защо да се преселват в Кърджали, който ми е на 15 минути, в Пловдив , до който стигам за 40, или в Хасково, където са след по-малко от половин час?
Тук  е домът, семейството. Близостта поне на мен ми дава увереност, а и някак  е по-топло на душата, като можеш да лекуваш хората, сред които си израснал. Това ни разказа д-р Яшар. Той е завършил  Висшия медицински институт в Пловдив, специализирал е вътрешни болести, предстои да положи изпит. Сега се готви по обща медицина, въпреки че трудно намира време, за да си изкара модулите. Радва се на уважението на кмета и съселяните си.
Около здравната служба, която наскоро е ремонтирана, винаги е чисто. Сам си е направил парно отопление, обзавел е кабинета и работи. Може след време да  отвори практика в Кърджали. Но дори тогава пак ще си пътува до Комунига.
Снежана ГОРАНОВА
Снимка: Петко БОРИСОВ

2 коментара:

Анонимен каза...

Bravo doktore.Evalla.Ti si nomer edno.Prodaljavai vse taka da ni radva6 s postijeniyata si i vse taka da si lyubezen kam pacientite si.Ot M.R.

Анонимен каза...

За жалост това е горчивата истина, нашите управници само говорят вместо да решат проблемите на хората докторе.Ние като граждани на това село се гордеем със нашия Доктор и му желааем много здраве и успехи.И занапред да продължи да ни лекува въпреки трудностите на които сме подложени.

Публикуване на коментар

Редакцията не носи отговорност за публикуваните от читателите коментари. Коментари, които съдържат нецензурни думи и обиди, които насаждат етническа или религиозна вражда, ще бъдат изтривани!